Kezdőlap » Hírek, események » Zavarba ejtő fogalmak a csokoládéval kapcsolatban – és magyarázatuk

Zavarba ejtő fogalmak a csokoládéval kapcsolatban – és magyarázatuk

5
(2)

Sokan élnek vissza a csokoládé készítésével és származásával kapcsolatos fogalmakkal, melynek részben a tudatlanság, részben a szilárd szabályok és szabályozás hiánya az oka. A leggyakrabban félreértett és félre értelmezett fogalmak: single-origin, kézműves csokoládé, csokoládé készítő és chocolatier.

Aki minőségi csokoládét szeretne venni, jól teszi, ha előbb átrágja magát a csokoládéval kapcsolatos alapfogalmak zűrzavarán. Ezzel a cikkel fényt kívánunk gyújtani néhány alapfogalom tisztázásával.

Single origin csokoládé

A bean-to-bar csokoládék népszerűségének gyors növekedésével a csokoládé készítők gyakran dicsekednek single-origin csokoládéikkal, ami érthető, mert a csokoládé ízének egyik legmeghatározóbb tényezője az, hogy honnan származik (fontos tényező még a kakaóbab fajtája és a csoki készítő jártassága és módszere is).

De mikor mondhatjuk egy csokoládéra, hogy single-origin, azaz egy bizonyos helyről származó?

Egyes csokoládé készítők az egy országból származó kakaóbabot tekintik single-origin-nak, mások egy adott területről vagy ültetvényről származó kakaót nevezik single-origin-nak, míg mások a kakaóbab fajtáját is megnevezik.

Azonban a kakaó termelés és kereslet volumene miatt már azzal is elégedettek lehetünk, ha a kakaóbab egy bizonyos országból származik, még akkor is, ha ez nem feltétlenül jelent azonos minőséget!

Érdemes észben tartanunk, hogy a single-origin csokoládé nem feltétlenül jobb minőségű, mint a kevert (blended) kakaóból készült csokoládék. (Jelenleg Venezuelában és Madagaszkáron termelik a legfinomabb kakaóbabokat!)

80%-os organikus étcsokoládé Dominikából Taza

Kézműves, vagy artisan csokoládé

Mivel nincs jogi, vagy bármi egyéb definíciója, hogy mi számít kézműves csokoládénak, ezért általában meg kell elégednünk azzal, hogy kézműves csokoládé az, amit nem tömegtermeléssel, nem futószalagon, hanem kézzel és kis darabszámban, csokoládé készítő felügyelete alatt készítenek. Azonban a legtöbb esetben, kénytelenek vagyunk a gyártók jóindulatára és a csokoládé készítő szakma átláthatóságára hagyatkozni.

Bár a kézműves csokoládékat kis darabszámban készítik, az alacsony termelési volumentől még nem lesz a csokoládé kézműves termék! Néhány kisméretű csokoládé gyár használja a termékeire a kézműves jelzőt, melyet azonban nem kézzel készítenek! A kis darabszámú termelés lehetővé teszi a kézműves mester számára, hogy a csokoládé készítés teljes folyamatában ellenőrizni és biztosítani tudja a magas minőséget.

Fabric étcsokoládé 80%-os ecuadorri arriba kakaóból qumquattal és kávéval

Csokoládé készítő és chocolatier

A csokoládé készítő az, aki megveszi a kakaóbabot a termelőktől, megszárítja, megpörköli, kakaóport készít majd a kakaóporból csokoládé pasztillát, vagy couverture-t állít elő. Ha a csokoládé készítő maga is csinál végfelhasználóknak szánt táblás csokoládét, azt nevezik bean-to-bar csokoládénak. A csokoládé készítők hozzák létre a nyersanyagot a chocolatier-ek számára.Raaka csokoládé készítő

A chocolatier pedig az a személy, aki megveszi a csokoládé készítő által készített couverture csokoládét és annak felhasználásával saját csokoládét készít.

Csokoládé készítőkből meglehetősen kevesen vannak, míg chocolatierekből sok van világszerte. A csoki készítők lehetnek egyben chocolatierek is, azonban kevesen vannak akik mindkét tevékenységben profik. A csokoládé készítők gyakran termelnek saját kakaó ültetvényeiken, vagy nagyon szoros kapcsolatot ápolnak a termelőkkel (Direct Trade).

 

Források

  • thechocolatejournalist.com
  • Taza Chocolates
  • Raaka Chocolates

Mennyire tetszett?

Kattints a csillagra

Átlagos értékelés 5 / 5. Szavazatszám 2

Még nem érkezett értékelés...

Leave a Comment

Shopping Cart
Scroll to Top